Mūzikas industrijas pārstāvju vēstule valdībai

Vēstule valdībai
7/2/2022

Mūziķi, producenti, pasākumu organizētāji un tehniskie nodrošinātāji pieprasa valdībai sekot kaimiņvalstu paraugam Covid-19 ierobežojumu atcelšanā

Ar atklātu vēstuli pie Latvijas Ministru kabineta, kā arī atsevišķi pie Kultūras, Ekonomikas un Veselības ministriju vadības vērsušās privātās Latvijas mūziķus, producentus, pasākumu organizētājus un izklaides nozari apkalpojošo tehnisko uzņēmumu apvienojošās organizācijas, prasot atkal “atvērt” kultūras un publisko pasākumu durvis apmeklētājiem, tādējādi sekojot kaimiņu – Lietuvas un Igaunijas –, kā arī citu Eiropas Savienības valstu paraugam.

“Nav noslēpums, ka Covid-19 ierobežojumi, mūžam mainīgie noteikumi un nekonsekvence to pieņemšanā, bet, pats galvenais, piemērošanā vissmagāk skar tās nozares, kas tieši saistītas ar pakalpojumu sniegšanu publiskajā vidē – kultūras un izklaides pasākumi, koncerti, sporta notikumi, ēdināšana, viesmīlības bizness,”

galvenos cietējus no esošajiem ierobežojumiem uzskaita Gints Putniņš, koncertaģentūras “L Tips Agency” vadītājs un viens no pazīstamākajiem pasākumu, koncertu un festivālu organizētājiem Latvijā. “Protams, mēs saprotam un respektējam rūpes par visas sabiedrības veselību, tāpat izprotam arī ar Covid-19 pandēmiju saistītos procesus pasaulē, tomēr mums nav saprotams, kāpēc Latvijā visi lēmumi tiek pieņemti ar novēlošanos, tie tiek mainīti nevis pa dienām, bet stundām, savukārt uzņēmējiem, kas nodrošina publisku pasākumu norisi, mūziķiem, citiem radošajiem cilvēkiem brīžiem pat nav laika piemēroties, nerunājot nemaz par plānošanu ilgtermiņā,” saka Gints Putniņš. Viņš norāda, ka arī šobrīd vienīgais zināmais fakts ir tas, ka 28. februārī beidzas ārkārtas situācija, kamēr nekādi citi lēmumi pieņemti nav un neziņa turpinās, kas ir tiešā pretrunā ar kaimiņvalstīs un citviet ES notiekošo.

Pasākumu nozares Tehniskā nodrošinājuma uzņēmumu pārstāvis Normunds Eilands savukārt norāda uz kādu citu problēmu: “Nenoliedzami, Latvija nav unikālā situācijā un arī mūsu valstī noteiktie un uz publiskiem pasākumiem attiecināmie ierobežojumi, kaut arī vieni no visstingrākajiem Eiropā, sākumā tomēr bija vismaz līdzīgi citur esošajiem. Bet pilnīgi absurds ir kas cits: kamēr mūsu kaimiņi un, nenoliegsim, arī nozares vissīvākie konkurenti lietuvieši un igauņi jau ir pieņēmuši lēmumu par ierobežojumu atcelšanu, tikmēr mēs zinām tikai to, ka “lemsim atkarībā no situācijas”... Kādas, atvainojiet, vēl situācijas ir jāgaida?” retoriski vaicā Normunds Eilands.

Alda Janēvica vadītais uzņēmums, kas nodrošina krietnu Latvijā notiekošo lielo un nozīmīgāko izrāžu, koncertu, festivālu tehnisko sadaļu, tāpat kā citi nozares uzņēmumi tieši nestabilitātes dēļ cieš lielus zaudējumus: “Tieši privātais sektors, kas nodrošina lielāko daļu no kultūras un izklaides sektora publiskajiem pasākumiem, tiek skarts īpaši smagi,” uzsver “Kompānija NA” vadītājs, “jebkurš pasākums, tā organizācija un tehniskais nodrošinājums nav vienas dienas “projekts”, bet gan ilgstoši plānojams, menedžējams un tehniski organizējams. Tāpēc mēs – gan tehniķi, gan producenti, pasākumu organizētāji un, protams, mūziķi – nevaram tā vienkārši vienā dienā darīt šādi, bet nākamajā – citādi. Tas nav iespējams, līdz ar to prognozējamība un, kas sevišķi būtiski, atļauja strādāt brīdī, kad citās valstīs tāda jau ir dota, ir vitāli svarīga, lai nozare vispār funkcionētu, pelnītu un maksātu nodokļus valsts budžetā,” uz privātā biznesa un valsts sasaisti norāda Aldis Janēvics.

Viens no Latvijas populārākajiem mūziķiem Dons, komentējot radošo cilvēku organizāciju, producentu, pasākumu organizētāju un tehniskā personāla uzņēmumu atklāto vēstuli valdībai, ir gana skarbs:

“Šobrīd var teikt bez aplinkiem: mēs vienkārši pieprasām atcelt visus ierobežojumus no 1. marta. Un nevis tāpēc, ka tieši mums tā gribas, bet gan tāpēc, ka mēs vēlamies vienlīdzīgus noteikumus ar citām Eiropas Savienības valstīm. Un, protams, mūsu kaimiņiem. Mēs jau tā no Baltijas valstīm esam vissliktākajā stāvoklī,”

ir pārliecināts Dons, vēršot uzmanību uz faktu, ka, neraugoties uz visstingrākajiem ierobežojumiem pasākumu un izklaides nozarē Baltijā, mūsu Covid-19 izplatības rādītāji nebūt nav labāki kā Igaunijā vai Lietuvā: “Dažbrīd mūsu saslimstības rādītāji ir pat sliktāki, kaut gan vakcinēto cilvēku “aptvere” visās valstīs ir līdzīga. Secinājums te ir tikai viens: tātad ne jau pasākumu nozare rada vai paaugstina rādītājus,” Dons norāda uz acīmredzamo.

Atklāto vēstuli parakstījušās pasākumu nozares privātā sektora organizācijas, uzņēmumi un mākslinieki ir vienisprātis, ka nepieciešama ātra un ļoti konkrēta valdības rīcība: “Savā vēstulē mēs prasām sniegt skaidru un konkrētu atbildi par tālāko valdības rīcību, atceļot šobrīd noteiktos ierobežojumus. Jau divus gadus dažādo ierobežojumu dēļ mūsu visu pārstāvētajā nozarē saimnieciskā darbība faktiski ir slēgta, tāpēc mēs vairs nevaram atļauties gaidīt risinājumus, kurus raksturo frāze: “izvērtēsim konkrētā brīža situāciju, tad lemsim”,” visu nozares organizāciju un uzņēmumu kopējo viedokli pauž “L Tips Agency” vadītājs Gints Putniņš.

Pilns vēstules teksts un tās parakstītāji zemāk.

Informāciju sagatavoja:

Normunds Eilands
Tālr.: +371 2 9474817
E-pasts: normunds@sgssistemas.lv

PILNS VĒSTULES TEKSTS

Rīgā, datums skatāms laika zīmogā
Nr. 07/02/2022-1

Iesniedzējs: Latvijas pasākumu nozares privātā sektora organizācijas, uzņēmumi un pārstāvji
Kontaktpersona: Gints Putniņš
Tālrunis - 29287233, e-pasts - info@ltips.lv  

ATKLĀTA VĒSTULE

Par kultūras un pasākumu nozares ierobežojumu vienlīdzīgu atcelšanu.

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs!

Viena no Latvijas valsts un tautas eksistenciāli svarīgām sastāvdaļām ilgtspējīgai nācijas eksistencei un attīstībai ir pilnvērtīga, daudzpusīga un kvalitatīva kultūras procesa pieejamība sabiedrībai atbilstoši ikvienas mūsu sabiedrības sociālās, etniskās un vecuma grupas interesēm. Diemžēl kopš 2020. gada sākuma kultūras un pasākumu nozare Latvijā ir saskārusies ar vissmagākajiem darbības ierobežojumiem, piedzīvojot gan pilnīgu darbības aizliegumu periodus, gan darbojoties ļoti būtisku ierobežojumu apstākļos, ciešot neadekvātus finansiālos zaudējumus. To izjūt tieši privātais sektors, kas nesaņem garantētas valsts dotācijas savas darbības nodrošināšanai un šī brīža ierobežojumu kontekstā nespēj veikt komerciāli pamatotu saimniecisko darbību. Līdzšinējie pilnvērtīgās nozares darbības gadi (līdz 2019. gadam ieskaitot) parāda, ka izrāžu un koncertu rīkošanas nozarē vairāk par 50% no visiem pasākumiem, uz kuriem tiek pārdotas biļetes, ir privātā sektora organizētie koncerti, teātra izrādes u.c. veida sarīkojumi, savukārt korporatīvo un citu izklaides pasākumu nozarē privātā sektora pienesums ir ap 95-98%. Latvijas pasākumu specifika ir tā, ka komerciāli pamatota pasākuma norise daudzos gadījumos ir vien pie vismaz 80-90% zāles piepildījuma, tādēļ Veselības ministrijas piedāvātie ierobežojumi kultūras un pasākumu nozares privātam sektoram nav pieņemami. Kultūras un citu pasākumu norises īpatnība ir ne tikai salīdzinoši ilgais to gatavošanas posms (mēģinājumi, tehniskā sagatavošana), bet arī sabiedrības uzticība, pērkot biļetes uz pasākumiem iepriekšpārdošanā¹. Līdz ar to 2021. gada vasarā Latvijas pasākumu nozare faktiski nedrīkstēja strādāt, bet Lietuvā un Igaunijā notika gan pasākumi, gan festivāli, gan biznesa konferences. Vēršam Jūsu uzmanību, ka arī mehānismi nozares atbalstam bija nepilnīgi un daudzi tika pārtraukti jau pagājušā gada 30. jūnijā.

Būdams daļa no vienotās Eiropas ekonomiskās telpas, Latvijas kultūras un pasākumu nozares privātais sektors līdz šim ir strādājis vienā ritmā ne tikai ar Latvijas kaimiņvalstīm, bet arī pārējām ES valstīm, kuras, kā liecina pēdējo dienu un pat mēnešu notikumi, arvien aktīvāk sper soļus visu kultūras un citu publisko pasākumu nozares darbības ierobežojumu atcelšanā. Diemžēl pēdējo dienu komunikācija ar Latvijas Republikas Veselības ministrijas pārstāvjiem un amatpersonu publiskie paziņojumi presē² liecina, ka mūsu valdība plāno nevis adekvāta “krīzes izejas plāna” ieviešanu, bet tieši pretēji – plāno pastiprināt kultūras un pasākumu nozares darbības ierobežojumus³. Un tas notiek laikā, kad mūsu kaimiņvalstīs - Lietuvā un Igaunijā - tiek atvieglota kultūras un pasākumu nozares darbība! Šī ir absurda un nepieņemama situācija, kas nostāda Latvijas kultūras un pasākumu nozares privāto sektoru daudz sliktākā stāvoklī.

Ņemot vērā to, ka Veselības ministrija absolūti ignorē daudzu Eiropas Savienības valstu politikas nostādni kultūras un pasākumu nozares jautājumā, mēs, Latvijas pasākumu nozares  privātā sektora mūziķi, mākslinieki, producenti, nozares tehniskās kompānijas un nevalstiskās organizācijas, vēršamies pie Jums ar lūgumu sasaukt Ministru kabineta ārkārtas sēdi, panākot Latvijas pasākumu nozarei visu ierobežojumu atcelšanu un vienādu tiesisko regulējumu ar kaimiņvalstīm un pārējām ES valstīm uzreiz pēc ārkārtas stāvokļa beigām, t.i., ar 2022. gada 1. martu, lai nozare varētu atsākt strādāt un pēc iespējas ātrāk sasniegtu tādu pašu līmeni kā citās ES valstīs (t.i., atcelt Covid-19 sertifikātus, maksimālā pieļaujamā apmeklētāju skaita, distancēšanās un platības ierobežojumus publisko pasākumu norisē).

Ņemot vērā jautājuma steidzamību un nozīmi, lūdzam sniegt atbildi uz mūsu iesniegumu līdz 2022. gada 14. februārim. Nepieciešamības gadījumā mūsu pārstāvji ir gatavi tikties ar Jums, lai klātienē izskaidrotu nozares situāciju.

Latvijas Pasākumu nozares tehniskā nodrošinājuma uzņēmumu apvienības vārdā

Normunds Eilands, vadītājs

Biedrības “Kultūras un izklaides platformu apvienība" vārdā

Līga Rubine, valdes locekle

Biedrības "Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība" vārdā

Elita Mīlgrāve, padomes priekšsēdētāja

Biedrības "Latvijas Kongresu birojs" vārdā

Jānis Zvirbulis, valdes loceklis

Biedrības „Latvijas Mūzikas attīstības biedrība/Latvijas Mūzikas eksports” vārdā

Agnese Cimuška-Rekke, izpilddirektore

Biedrības "Latvijas Pasākumu producentu asociācija" vārdā

Guntis Ērglis-Lācis, valdes priekšsēdētājs

Biedrības “Latvijas Rokmūzikas asociācija” vārdā

Jānis Bukums, valdes loceklis


Biedrības “Latvijas skaņu ierakstu producentu, izdevēju un izplatītāju apvienība” vārdā

Elita Mīlgrāve, valdes priekšsēdētāja

Pašnodarbināto mūziķu biedrības vārdā

Kaspars Zemītis, valdes priekšsēdētājs

Latvijas pasākumu norises vietu asociācijas vārdā

Jānis Zvirbulis, valdes loceklis

Latvijas pasākumu nozares speciālistu platformas "Latvijas Pasākumu forums" vārdā

Mārcis Gulbis, direktors

Nodibinājuma "Latvijas Producentu savienība" vārdā

Juris Millers, valdes priekšsēdētājs

Latvijas Bāru Asociācijas vārdā

Raivo Mediņš, valdes loceklis

Pasākumu nozares privātā sektora prasības atbalsta

Radošās personības un mūzikas grupas:

Aija Andrejeva, Aija Kaukule, Aija Vītoliņa, Ainārs Rubiķis, Aivars Gudrais, Aivars Hermanis, Andrejs Osokins, Andris Ērglis, Annija Putniņa, Antra Stafecka, Armands Alksnis, Arstarulsmirus (Gustavs Butelis), Artis Dvarionas, Arturs Šingirejs (Dons), Atis Ieviņš, BŪŪ (Ilze Fārte), Dace Pecoli, Deniss Paškevičs, Edgars Bāliņš, Elviss Pētersons, Elza Rozentāle, Enrico Pezzoli, Fiņķis, Gatis Irbe (Mesa), Guntars Račs, Ieva Akuratere, Ikars Ruņģis, Ilze Grunte, Ilze Laila Purmaliete, Imants Aurora Daksis, Ingus Ulmanis, Intars Busulis, Ivars Pētersons, Jānis Lūsēns, Jānis Skutelis, Jānis Stībelis, Jānis Strazds, Jānis Žilde, Jolanta Gulbe-Paškeviča, Juris Kristons, Kārlis Lācis, Kaspars Ansons, Kaspars Grigalis, Kaspars Tobis, Kato, Katrīna Dimanta, Katrīna Gupalo, Keitija Bārbele, Kristīne Zadovska, Laima Vaikule, Laimis Rācenājs, Lauris Reiniks, Linda Dinsberga (Anmary), Linda Leen, Mārcis Auziņš, Marta Grigale, Mārtiņš Vilsons, Normunds Rutulis, Normunds Štefenhāgens, Oki, Olga Rajecka, Oskars Petrauskis, Ozols, Patrisha, Raimonda Vazdika, Raimonds Macats, Raimonds Pauls, Ralfs Eilands, Rēzija Kalniņa, Rihards Fedotovs (Rick Feds), Rihards Zaļupe, Rodrigo Fomins, Rūdolfs Budze, Rūdolfs Kugrēns, Samanta Tīna, Sergejs Jaramisjans, Steps (Arturs Satprens), Uģis Roze, Uldis Marhilēvičs, Valters Pūce, Viktors Runtulis, Zigfrīds Muktupāvels, Zigmars Liepiņš; Apvienība "Mēs Jūs Mīlam", Astro’n’out, Carnival Youth, Citi Zēni, Credo, DAGAMBA, Double Faced Eels, Dzelzs Vilks, Iļģi, Inokentijs Mārpls, Instrumenti, JĀNIS BUKUMS, Jumprava, Kautkaili, Labvēlīgais Tips, Laika suns, Laime Pilnīga, Linga, Musiqq, mūziķu apvienība "Tev tuvumā", Opus Pro, Pienvedēja Piedzīvojumi, Prāta Vētra, Raxtu Raxti, Rīgas Modes, Rihards Lībietis Orchestra , Sanctimony, Singapūras satīns, Skyforger, Swing Shakers, Tautumeitas, The Bad Tones, The Sound Poets, The Swamp Shakers, Tribes of the City, VERY COOL PEOPLE; Ārpilsētas Sakari, Blind Shapes, Bloody Heels, D Day's Family, Darrva, DCH, Everlust, Fonoplāns, Fools on Parade, Frailty, Hypervert, Indygo, Inqognito, JAUDA, Johnny Salamander, Kayro, Kumosiņš, Legacy ID, LETTI, Mattergy, Mehāniskais Apelsīns, Quickstrike, Reiner, Rubīna Kubs, Rūsa, Seira, SEVER, Silvia, Strapon, Stray Orchid, Street Conference, Symbolic, Tape Electro, Terror Activator, The Panckas, Theatrum, THUrsday 12TH, Zvani; [Ex] da Bass, Aivo, Alexander, Alvis Still, ArtSound, B-Mark, Bogdan Taran, Brumo, Chris Cud, Čivix, Da White, Daikiri, David Koulja, DJ Monsta, DJ Uga, DJ/MC Nils, Dominox, Dr1ve, Dween, Ed Veto, Edgarito, Emil Deo, Estipois, GarJānis, HaLu, Igors Tereško, Jainaro, JanisM, Kabelitoo, Kalvis, Kārlis Blumfelds, Kārlis Bramanis, Kevin Holdeen, Kosmoss, Lavroff, Loco LV, M&M, Māris Ozoliņš, Martin Man-T, Monsta, OuGee, Paco, Reynz, REZarin, Richy, Robert Berestov, Romkeen, Roro, Salmz, Shorohoff, SteveK, Vaaks, Vovs, Zane Stocka, Ziggy.

Pasākumu nozares uzņēmumi:

ART Partner CZ s.r.o., BDR "Baltic events”, BDR "Engures sportam" (taku skrējienu seriāls "Stirnu buks"), BDR "Kreatīvās attīstības telpa", BDR "Kultūras Perons", BDR "Latvijas Jautro un atjautīgo klubs”, BDR "Music observation organization", BDR "Star Team Latvia", BDR "STARPTAUTISKAIS TALANTU CENTRS”, BDR "Teātris Abažurs", BDR "Teātris un Mūzika", BDR “Cita Abra”, BDR “Diadema Totalis”, BDR “Diadema Totalis”, BDR “GINGERCAT”, BDR “Pasaules mūzika”, BDR “Radoši”, BDR Kultūras menedžmenta centrs “Lauska”, Berga Bazāra Vasaras Festivāls, BOOKING STARS LTD, Enkurfests, Festivāls “Laivā”, IK Show Production, Jersika Records, NOD “Latvijas Jaunatnes teātris”, SIA "ART FORTE” (festivāls “ZELTA MASKA”), SIA "ART RITMI”, SIA "Baltijas ritmi”, SIA "BEST SHOW events”, SIA "Best Show Latvija", SIA "BRAVO EVENTS”, SIA "CITADELE-A" , SIA "INDIGO.LV", SIA "INFINITY PRODUCTION”, SIA "Lo-Fi" (I LOVE YOU Records), SIA "MAK Entertainment”, SIA "Mesa", SIA "Pareizā ķīmija", SIA "Platforma.lv", SIA "Riga Room Agency", SIA "Sirano", SIA "SMART EVENTS”, SIA "SND", SIA "Summer Sound Festivāls", SIA "Trade Up", SIA "ULTRA EVENTS”, SIA "VERY COOL PEOPLE", SIA "YOU ARE events”, SIA “ Apvienība Ars Nova”, SIA “3K MANAGEMENT”, SIA “3S”, SIA “A-Europa Production”, SIA “AJV Grupa”, SIA “Arēna Rīga”, SIA “Art Management Group”, SIA “ART-EXPO Security”, SIA “Artistic”, SIA “Astro Music”, SIA “Audio”, SIA “Audiosonic”, SIA “AULA EVENTS”, SIA “Baltik Star”, SIA “Bang!”, SIA “BDG concerts”, SIA “Best of Baltic Entertainment”, SIA “BEZRINDAS.LV”, SIA “Biļešu Paradīze”, SIA “Biļešu Serviss”, SIA “Bilžu birojs”, SIA “Bizness-benefice”, SIA “Brumo Pro”, SIA “Cīravas Ūdensdzirnavas”, SIA “DAGAMBA”, SIA “Darbnīca-M”, SIA “deBusul Music”, SIA “Devro”, SIA “Diogens Audio”, SIA “DTT Solutions”, SIA “Eiropas skaņa”, SIA “Ekase”, SIA “Elite tent”, SIA “Euroconcert", SIA “Every Little Thing”, SIA “FESTIVĀLS “BALTIJAS PĒRLE””, SIA “FORTE PRODUCTION”, SIA “Full Stage”, SIA “GaCo”, SIA “GuD productions”, SIA “Hanzas Perons”, SIA “IB Versija”, SIA “Instrumenti”, SIA “International Fireworks Design”, SIA “International show production”, SIA “Izklaides producentu grupa 7”, SIA “JP Sound & light”, SIA “KM”, SIA “Kompānija NA”, SIA “Koncertmeistars”, SIA “KT Serviss”, SIA “Kultūrtelpa”, SIA “L Tips Agency”, SIA “L TIPS”, SIA “Laima Live”, SIA “LF Cont”, SIA “Liepaja Music”, SIA “LP Events”, SIA “Lumen Art”, SIA “M Project”, SIA “Maketika”, SIA “Meduza Events”, SIA “MicrecPM”, SIA “Mikrofona ieraksti’, SIA “MULTISHOW”, SIA “Musica Baltica”, SIA “Musiqq”, SIA “Mūzikas nams DAILE”, SIA “Nords Event Communications”, SIA “ORATORIO”, SIA “PALLADIUM” (Koncertzāle Palladium), SIA “POSITIVUS”, SIA “Prāta Vētras skaņu ierakstu kompānija”, SIA “PRO 1 Stage”, SIA “Producents.lv”, SIA “PWR PRODUCTION”, SIA “Rentadisplay”, SIA “RJK”, SIA “RTU-BT1” (Starptautiskais izstāžu centrs Ķīpsalā), SIA “SGS Sistēmas”, SIA “Skudras metropole”, SIA “Solavi”, SIA “StageArt”, SIA “STARconcert", SIA “Sublevel tehnika”, SIA “T Studio”, SIA “Teatron", SIA “Tent for Event Baltic”, SIA “Those Guys”, SIA “TOI TOI Latvija”, SIA “TP Kastes”, SIA “Trade Hub Productions”, SIA “UBS”, SIA “UNDER MGMT”, SIA “Untitled:", SIA “VILSONS PRODUCTION”, SIA “VPT Grupa”, SIA “Wiktorija”, THP Production.

¹ Statistika liecina, ka 2021. gadā tika pārdots par 80% mazāk biļešu nekā 2019. gadā, kas ir ļoti negatīvs rādītājs gan nozarei, gan kultūras un pasākumu procesiem valstī kopumā. Viens no iemesliem šādam dramatiskam kritumam bija Latvijas valdības lēnīgums komercdarbības atvieglojumu pieņemšanā, kas rezultējās ar nozari neizdiskutētu ierobežojumu pieņemšanā.

² https://jauns.lv/raksts/zinas/485530-pavluta-padomnieks-no-1-marta-varetu-atcelt-gandriz-visus-ierobezojumus

³ Piemēram, no 15. februāra kultūras pasākumus vairs nevarēs apmeklēt personas bez balstvakcīnas,  jo personām, kuras ir izgājušas pilnu vakcinācijas kursu un tā derīguma termiņš būs beidzies, vairs nebūs tiesību apmeklēt pasākumus bez balstvakcinācijas.